سوالات متداول تزریق بوتاکس 

Contents

سوالات متداول تزریق بوتاکس 

در این مبحث پاسخ سوالات متداولی که اکثر متقاضیان تزریق بوتاکس از دکتر مصطفی جان بزرگی (فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی) می پرسند را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

 1. چه موادی در بوتاکس وجود دارد؟ بوتاکس از چه موادی ساخته شده است؟

بوتاکس در واقع سمی از یک باکتری بی هوازی به نام بوتولینوم می باشد. این سم را در دوزاج دارویی تهیه می کنند و از نظر ایمنی آن را بررسی می نمایند تا قابل تزریق به انسان شود.

 1. افراد با چه اهدافی تمایل به تزریق بوتاکس دارند؟

طیف تزریق بوتاکس بسیار گسترده می باشد. از بوتاکس چه در زمینه های زیبایی و چه در زمینه های درمانی استفاده می شود. به طور رایج از بوتاکس در عرصه ی جوانسازی پوست و رفع عارضه های پوستی مانند چین و چروک استفاده می شود.

 1. آیا تزریق بوتاکس محدوده ی سنی دارد؟

لازم به ذکر است تزریق بوتاکس یک اقدام پیشگیرانه محسوب می شود نه درمانی!!! بنابراین توصیه ی ما به افراد این است که اگر برای جوانسازی خود تصمیم به تزریق بوتاکس می گیرند، قبل از اینکه خطوط چهره ی آن ها بیشتر و یا عمیق تر شوند نسبت به انجام این روش اقدام نمایند.

در کشور ایران به دلیل اینکه افراد در معرض آفتاب سوزان قرار می گیرند، با ضایعات پوستی زیادی مواجهه می شوند. معمولا تزریق بوتاکس (به جهت زیبایی و جوانسازی پوست) را بعد از اتمام سن بلوغ می توان انجام داد.

اما اگر جنبه ی درمانی تزریق بوتاکس مطرح باشد، این روش در هر سنی بنا به صلاحدید پزشک متخصص قابل انجام می باشد.

سوالات متداول تزریق بوتاکس
سوالات متداول تزریق بوتاکس
 1. در چه مناطقی می توان تزریق بوتاکس انجام داد؟

با توجه به هدف از تزریق بوتاکس، مناطق مختلفی را می توان تحت تاثیر این ماده قرار داد. به طور مثال اگر هدف جوانسازی و شادابی پوست صورت باشد، مناطقی مانند؛ پیشانی، اطراف چشم، رفع افتادگی لب پایین و… را می توان بوتاکس تزریق کرد.

اکثر افراد به دلایلی مانند: لیفت ابرو، رفع خط اخم و چین و چروک پیشانی، رفع خطوط اطراف چشم و … تصمیم به تزریق بوتاکس می نمایند.

 1. اقدامات قبل از تزریق بوتاکس چیست؟

معمولا اقدامات خاصی قبل از تزریق بوتاکس مورد نیاز نمی باشد. نکته ی مهمی که درباره ی تزریق بوتاکس لازم است بدانید، این است که؛ هرگونه واکنش حساسیت زا را به پزشک خود اطلاع دهید.

 • افرادی که به سفیده ی تخم مرغ و یا پروتئین آلبومین حساسیت دارند، کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نمی باشند!!!
 1. چه افرادی برای تزریق بوتاکس مناسب نیستند؟

معمولا تزریق بوتاکس در خانم های شیرده، باردار و کودکان کم سن و سال توصیه نمی شود.

 1. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

سرد نگه داشتن مناطق تزریق با استفاده از کمپرس های یخ. توصیه می شود به مدت ۲ الی ۳ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نخوابید. در معرض گرما (در مجاورت اجاق گاز، سشوآر و …) قرار نگیرید.

 • نکته ی مهم در این زمینه؛ ماساژ ندادن منطقه ی تزریق می باشد!!! به هیچ عنوان منطقه ای که تزریق بوتاکس در آن انجام شده است را ماساژ ندهید. انجام حرکات صورت بلامانع می باشد.
 1. ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

با توجه به نوع بوتاکس مورد استفاده ماندگاری های مختلفی وجود دارد. جالب توجه است که بدانید؛ هرچقدر برند یک بوتاکس معتبر تر باشد، از ماندگاری کمتری برخوردار می باشد!!!

دلیل این امر ایمنی بیشتر سم مورد استفاده می باشد. هرچه میزان ایمنی یک سم بیشتر باشد به مراتب ماندگاری آن کمتر می شود. به طور مثال برندهای نام آشنا و باکیفیت بوتاکس و دیسپورت شاید ماندگاری کمتری نسبت به سایر برندها داشته باشند.

 1. بهترین برند تزریق بوتاکس کدام است؟

در واقع خود بوتاکس نام برند آمریکایی سم بوتولینوم می باشد. برند بوتاکس از سایر برندها کیفیت بالاتر و بهتری را دارد. بعد از بوتاکس برندهایی مانند: دیسپورت، مسپورت، نورونوکس و … از کیفیت های مناسبی برخوردار می باشند.

 1. تاثیر تزریق بوتاکس در جوانسازی پوست چیست؟

مطمئنا تزریق بوتاکس در جوانسازی پوست تاثیرات شایانی را به ارمغان خواهد آورد. هرچه میزان چین و چروک، خط اخم در فردی کاهش پیدا کند، پوست او جوانتر و شاداب تر به نظر می رسد.

همانطور که می دانید افزایش سن سرمنشاء بسیاری از عارضه های پوستی می باشد. به همین دلیل با تزریق بوتاکس درسنین مناسب می توان از زیبایی و کیفیت پوست در سنین بالاتر محافظت نمود.

 1. مزایای درمانی تزریق بوتاکس چیست؟

همانطور که در پاسخ به سوالات ابتدایی نیز بیان شد؛ از تزریق بوتاکس در طیف های متفاوتی استفاده می شود. کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس بسیار گسترده می باشند ولی از میان آن ها می توان به؛

 • کمک به کنترل و مهار سردردهای میگرنی، کاهش تعریق بیش از اندازه، ایجاد تقارن و تعادل در افرادی که به طور مادرزادی دچار بی حسی در عضلات صورت خود می باشند، اشاره نمود.

پاسخ

ده − 1 =

Call Now Button