سوالات متداول عمل بینی

سوالات متداول جراحی بینی 

در این مبحث پاسخ سوالات متداولی که اکثر متقاضیان جراحی بینی از دکتر مصطفی جان بزرگی (فلوشیپ فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی) می پرسند را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

 1. فرق بین بینی های استخوانی و بینی های گوشتی چیست؟

معمولا در بینی های گوشتی ضخامت پوست روی غضروف و استخوان کمی بیشتر از بینی های استخوانی می باشد. بنابراین در اصطلاح به بینی هایی که پوست های ضخیم تری دارند، بینی های گوشتی اطلاق می شود.

 1. آیا نتیجه ی مطلوبی از عمل بینی های گوشتی به دست می آید؟ آیا بینی های گوشتی بعد از عمل به همان اندازه و سایز قبل باز می گردند؟

معمولا هرگونه تغییر در جراحی پلاستیک بینی، روی بافت استخوان و غضروف صورت می گیرد. با این حال ممکن است ضخامت پوست در بینی های گوشتی، ظرافت های جراحی و تغییرات ایجاد شده را به خوبی نمایان نکند.

به خاطر داشته باشید نگرانی افرادی که بینی های گوشتی دارند قابل درک است ولی لازم به ذکر است با جراحی بینی های گوشتی نیز تغییرات مثبتی در داشتن ظاهری زیبا ایجاد خواهد شد.

بسیاری از ورزشکاران (مخصوصا کسانی که به طور حرفه ای ورزش می کنند) بر این باور هستند که عمل رینوپلاستی باعث کاهش ظرفیت تنفسی و ایجاد اختلال در عملکرد آنها می شود و از این رو تمایلی به جراحی بینی ندارند.

سوالات متداول عمل بینی
سوالات متداول عمل بینی

بنابراین این سوال ها مطرح می شوند که؛

 1. آیا ورزشکاران می توانند جراحی بینی انجام دهند؟
 2. آیا جراحی بینی باعث ایجاد مشکلات تنفسی در ورزشکاران می شود؟

ورزشکاران نیز می توانند همانند هر فرد دیگری جراحی بینی انجام دهند، بدون اینکه دچار مشکل و عارضه ی خاصی شوند. حتی در مواقعی برخی از مشکلات تنفسی تنها با جراحی بینی رفع خواهند شد.

 1. چه زمان بعد از جراحی بینی می توان ورزش کرد؟

معمولا توصیه ی جراح بینی این است که؛ دو هفته بعد از جراحی بینی از انجام هرگونه فعالیت بدنی شدید و یا سنگین دوری کنید. زیرا در این مدت زمان بافت استخوان و غضروف که دستخوش تغییراتی شده اند، نرم و منعطف می باشند و نیاز به نگهداری و مراقبت دقیق تر و بیشتری دارند.

 • انجام فعالیت های سبک از هفته ی سوم بعد از جراحی بینی (با رعایت نکات مراقبتی) بلامانع می باشد.
 • ورزشکاران حرفه ای نیز لازم است؛ ۶ هفته بعد از جراحی خود با پزشکشان مشورت نمایند و بعد فعالیت های ورزشی خود را آغاز نمایند.
 1. آیا بعد از جراحی باید بینی را شستشو داد؟

توصیه ی ما به بیمارانی که به تازگی جراحی بینی داشته اند این است که؛ دو هفته ی اول بعد از جراحی، بینی خود را به طور کامل با استفاده از سرم های مخصوص شستشو دهند.

 1. تاثیر شستشوی بینی در ترمیم اسکارهای ناشی از جراحی چیست؟

توجه و انجام شستشوی بینی در روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی، باعث ترمیم هرچه بهتر و سریع تر مخاط آسیب پذیر بافت بینی می شود. بنابراین این امر به تسریع روند بهبودی کمک شایان ذکری می نماید.

 1. خندیدن و یا گریستن بعد از عمل بینی تاثیری در نتیجه ی جراحی خواهند داشت؟

توصیه می شود از خندیدن و یا گریه کردن شدید بعد از عمل رینوپلاستی دوری نمایید.

 1. آیا می توان بعد از جراحی بینی از عینک استفاده کرد؟

به دلیل نرم بودن بافت استخوان بینی بعد از عمل جراحی توصیه می شود تا ۶ هفته بعد از رینوپلاستی از عینک های طبی و یا آفتابی استفاده نکنید. افراد عینکی می توانند در این بازه ی زمانی از لنزهای طبی استفاده کنند تا دچار مشکل نشوند.

 1. چه غذاهایی بعد از جراحی بینی استفاده کنیم؟

به دلیل جلوگیری از ایجاد فشار در ناحیه ی دهان و بینی نیاز است تا در روزهای ابتدایی بعد از عمل، از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید.

نمونه جراحی بینی دکتر مصطفی جان بزرگی
نمونه جراحی بینی دکتر مصطفی جان بزرگی
 1. ممنوعیت استعمال دخانیات قبل و بعد از عمل جراحی

عوارض قلبی_عروقی ناشی از استعمال دخانیات، بر همگان آشکار است و اکثر پزشکان توصیه می کنند تا افراد در زندگی طبیعی خود نیز از سیگار و یا قلیان استفاده نکنند. با این حال مصرف دخانیات و تاثیر آن در جراحی بینی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

 • مصرف سیگار و یا قلیان باعث انقباض عروق محیطی می شود که این امر روند بهبود بیمار یا همان Wound healing  بعد از جراحی را مختل می سازد. بنابراین توصیه می شود که حدود ۳ هفته قبل از عمل جراحی بینی و ۶ هفته بعد از آن از استعمال دخانیات پرهیز نمایید تا دچار مشکل نشوید.

پاسخ

پنج + 4 =

Call Now Button